Край Диканьки богат историей.

Старые фотографии

 

ельмишановні гості! Щиро вітаймо вас у Горбатівці –  в одному з найкрасивіших куточків Полтавщини. До ваших послуг –  цілюще повітря, дзеркальне плесо ставка, обрамленого верболозами й тінистою дібровою, а також всі умови для змістовного дозвілля та відпочинку. Все це додасть вам життєвої наснаги, бадьорості, гарного настрою.

крім мальовничого краєвиду, Горбатівка багата й історичною спадщиною, в якій до сих пір чимало таємничого і загадкового. Зокрема, достеменно невідоме походження назви села. Одні вважають, що вона виникла від тутешніх пагорбів, між якими в’юнилася Вільхова Говтва (до речі, нинішні ставки поповнюють водні запаси із джерел колишнього русла річки), інші дотримують версії, що в цих місцях за давніх часів першим поселився заможний козак Горбатко. Зате документально засвідчено, що Горбатівку, як і Диканьку, вперше згадано в літописі про бій у 1658 році між загонами полтавського полковника Мартина Пушкаря і гетьмана Івана Виговського. За універсалом гетьмана Івана Самойловича від 1687 року Горбатівка належала генеральному судді В.Л.Кочубею, згодом перейшла в спадок В.П.Кочубею –  міністру внутрішніх справ при царюванні Олександра І. На час скасування кріпацтва селом володів титуляриий радник Г.Ф.Захарченко (хоча загалом тут проживали не лише його кріпаки, а й казенні селяни та козаки).

орбатівку не обминула практично жодна буремна подія різних епох: монголо-татарська навала, міжусобиці українських князів, гетьманів і козацьких старшин, Північна війна між Росією і Швецією, Жовтнева революція, громадянська війна, Голодомор, гітлерівська окупація, тяжкі повоєнні роки і сучасна руйнація сіл… Нині від колишньої Горбатівки залишилися тільки три хатини, цвинтар та назва села. На щастя, природа виявилася мудрішою і милосерднішою, ніж люди: вона зберегла зелену діброву на берегах повноводних ставів, у яких не переводиться риба, а в гущавині дерев гніздиться співоче птаство. Пощастило Горбатівці і в тому, що Полтавщина стала батьківщиною геніального письменника Миколи Гоголя. Завдяки йому цей благодатний край по праву величають гоголівським. Світовій славі оспіваних Гоголем місць сприяв також американський публіцист Альберт Ріс Зільямс, який у 1924 році відвідав Диканьку та навколишні села (у тому числі й Горбатівку). Заморський гість сорок днів вивчав звичаї, традиції, побував на весіллях і хрестинах, навіть сам став кумом, після чого написав книгу “Російська земля”, перекладену на мови багатьох країн світу.

уло б, принаймні, дивно, якби в гоголівському краї не побував видатний уродженець Полтавщини – сатирик і гуморист Остап Вишня. Тим паче, що великий письменник не лише майстерно володів пером, але й був визнаним знавцем мисливства і риболовлі. Відтак, пропонуємо вашій увазі кілька гуморесок, які безпосередньо стосуються Горбатівки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *